
Студеница – Манастир у срцу српске историје
Манастир Студеница, смештен у мирној долини Ибра, представља један од најзначајнијих споменика српске средњовековне културе и духовности.
Основан крајем 12. века од стране великог жупана Стефана Немање, Студеница је позната по својој монументалној архитектури и изузетно вредним фрескама, међу којима се издвајају „Распеће Христово“ и „Богородица са Христом“.

Смедеревска тврђава – Камени стражар на Дунаву
Смедеревска тврђава, подигнута у 15. веку као престоница српске деспотовине под управом деспота Ђурђа Бранковића, једна је од највећих равничарских тврђава у Европи.
Њена моћна бедема и масивне куле, које и данас доминирају обалом Дунава, сведоче о временима када је Србија била на граници великих царстава – Османског и Угарског.

Феликс Ромулијана – Римски царски комплекс у Србији
Феликс Ромулијана, позната и као Гамзиград, једно је од највећих археолошких налазишта у Србији и јединствен пример римске царске палате на Балкану.
Подигао ју је цар Галерије крајем 3. и почетком 4. века као свој летњи двор и место вечног почивалишта.

Ђавоља Варош – Чудо природе и тајанствена историја
Ђавоља Варош, смештена на обронцима планине Радан, представља јединствен геоморфолошки феномен – преко 200 земљаних фигура различитих облика и висине, насталих природном ерозијом.
Ове камене „фигуре“ су окружене бројним легендама и причама, које их повезују са натприродним силама и народним веровањима.

Петроварадинска тврђава – „Гибралтар на Дунаву“
Петроварадинска тврђава, позната као „Гибралтар на Дунаву“, доминира Новим Садом и Дунаву већ више од три века.
Изграђена од стране Хабзбуршке монархије као одбрамбени бедем против Османлија, тврђава је симбол војне моћи, али и културног развоја овог краја.